O SCHRONISKU




Schronisko PTTK Zygmuntówka" im. Zygmunta Scheffnera, położone jest na stoku Rymarza 740 m n.p.m, na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich (Sudety Środkowe) - w górnej części wsi Jugów- gmina Nowa Ruda woj. dolnośląskie.

Historia schroniska PTTK Zygmuntówka.

Schronisko PTTK Zygmuntówka - to jedno z nielicznych schronisk przedwojennych w Górach Sowich, które uniknęło dewastacji i nadal obsługuje ruch turystyczny. Zygmuntówka jest jedynym ocalałym z trzech dawnych i prężnie działających schronisk, w okolicy Przełęczy Jugowskiej.

Widok z Przełęczy Jugowskiej na Henkelbaude na stoku Rymarza - 1940 rok .

Schronisko powstało dzięki staraniom Towarzystwa Sportów Zimowych z Bielawy. Schronisko czy też domek narciarski- Skihütte bo tak było nazywane na początku swojej działalności, otwarte zostało w miesiącu zimowym, w grudniu 1938 roku i nie przypadkowo, do jej nazwy dodano Ski - co wszystko wyjaśnia. Głównym zadaniem obiektu była obsługa narciarzy w okolicach Przełęczy Jugowskiej.

Schronisko Henkelbaude - lata czterdzieste XX wieku.

Schronisko narciarskie Henkelbaude, nazwano od nazwiska Hermanna Henkla, zmarłego 20 lat wcześniej, nauczyciela, sekretarza i przewodniczącego Towarzystwa Sowiogórskiego z Bielawy - Eulengebirgsvereine Langenbielau (od otwarcia, corocznie w schronisku odbywały się spotkania poświecone pamięci tego wybitnego i cenionego działacza turystycznego).

Widok na schronisko Ski-Henkelbaude z stoku Rymarza - 1941 rok.

Budynek schronisko powstał z przebudowy i adaptacji dawnych baraków mieszkalnych. Zrealizowany projekt zakładał powstanie piętrowego budynku o konstrukcji murowano-drewnianej z dwuspadowym dachem w stylu zbliżonym do tyrolskiego. Podobnie jak w schronisku Sowa, do naszych nie przetrwała weranda przy głównym wejściu, natomiast do ściany górnej i bocznej, po wojnie (od strony południowej) ,,przyklejono'' parterowe dobudówki.

Widok z Przełęczy Jugowskiej na Henkelbaude na stoku Rymarza - 1939 rok.

Po wojnie zostało uruchomione w 1956 roku, dzięki inicjatywie działacza turystycznego Zygmunta Scheffnera. Na początku lat 60. XX wieku częściowo je przebudowano i zwiększono liczbę miejsc do 44.Obiekt stoi na północno-zachodnim stoku Rymarza. Nazwane zostało od imienia Zygmunta Scheffnera, organizatora ponownego otwarcia schroniska i od początku swojej powojennej działalności, jest własnością PTTK-u.

Schronisko Zygmuntówka po wojnie - lata 60-te XX wieku.

Tuż obok schroniska Zygmuntówka czynny jest w sezonie główny wyciąg narciarski stacji narciarskiej Jugów Park - Na Stoku Rymarza, jest wyposażony w dwa wyciąg narciarski TATRAPOMA Na stoku zamontowana jest instalacja do sztucznego naśnieżania: dwie armatki Lenko oraz trzy najnowszej generacji armatki Techno Alpin M18 a na szczycie stoku dwie nowe lance. Trasy zjazdowe są przygotowywane przez trzy ratraki, w tym przez nowy Prinot Everest. Główny stok obok schroniska Zygmuntówka, jest oświetlony. Łączna długość tras narciarskich Jugów-Park wynosi 3300 m. Nartostrady Jugów Park zadowolą zarówno bardzo wybrednych jak i zaawansowanych narciarzy- są tu trzy wyciągi i sześć tras narciarskich, od niebieskiej do czarnej, o długości od 160 do 800 metrów. Powyżej jego górnej stacji, przy łatwiejszej i krótszej trasie Anka pracuje wyciąg 160-metrowy i na Jugowskiej Polance wyciąg Besterek. Stoki są naśnieżane i przygotowywane do jazdy przez trzy ratraki. Na terenie ośrodka znajduje się szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu.

Obok  schroniska Zygmuntówka - stok narciarski okrężny na Rymarzu.

Dookoła schroniska Zygmuntówka rozciągają się piękne lasy bukowe i świerkowe. „Zygmuntówka” stanowi świetny punkt wyjściowy dla wycieczek górskich, głównie na Wielką Sowę i drugi bodaj najważniejszy szczyt Gór Sowich, Kalenice. Na szczytach tych gór czynne są wieże widokowe, z kamiennej wieży widokowej usytuowanej na szczycie Wielkiej Sowy i metalowej na szczycie Kalenicy, podziwiać można wspaniałą panoramę całych Sudetów. W okolicy panują dobre warunki nie tylko do uprawiania górskiej turystyki pieszej i rowerowej a także narciarstwa śladowego. Przy obiekcie znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Zielony prowadzi w górę do Pieszyc, czarny w dół do Ludwikowic Kłodzkich.

Wnętrze schroniska Zygmuntówka.

Góry